ID

Discover the opening premiere and selection results for the competitive programmes of 2013 Animateka festival, Slovenia.

 The 10th edition of Animateka will take place from 2-8 December 2013 in Ljubljana, Slovenia.

37 short films are included in the international competition programme (which celebrates films from Central and Eastern Europe). The stop-motion Boles by Špela Čadež and Simone Massi's Animo resistente and Pandy / Pandas, Matúš Vizár's Pandy/Pandas are some of the selections.

39 student films from all over Europe compete in the official student competition programme. The Elephant International Children Competition Programme will present 33 films, while the Eastern and Central European Panorama includes 34 films. The Australian animator Denis Tupicoff (Chainsaw, 2007), the artistic director of Ottawa Int'l Animation Festival Chris Robinson, the multi-awarded animator Theodore Ushev, the manager of the Croatian Bonobo Studio Vanja Andrijević, and the BAFTA-winning UK animator Jonathan Hodgson comprise the 2013 Animateka jury.

The opening premiere for the Animateka festival will be Patrice Leconte's dark comedy The Suicide Shop [review].

aliarsautobiography 520The animated feature A Liar's Autobiography (based on Monty Python's Graham Chapman fake autobiography) is also part of the non-competitive programme of Animateka Festival.

 Michaela Mertová and Bára Příkaská present a two-tier programme on Czech animation (before and after 1989). A Cartoon D'Or special programme is also scheduled, as well as contributions from Anibar festival, partner festival Primanima and Middlesex University Animation School.

Watch the trailer of the 2013 festival, which was based on the original artwork by Theodore Ushev, and created by Matej Lavrenčič and Matevž Moraus Zdešar (sound).

 

Maestro® Jury Grand Prix of Animateka 2012 was given to Pawel Prewencki's What Happens When Children Don't Eat Soup. Click here to see the full list of the last year's awards.

Find below all the films selected for the 2013 International Competition and European Student Competition Program, and discover the full programme of Animateka festival.

COMPETITION

I.

  • Animo resistente / Resistant Soul Simone Massi (Resistant Animation), Italija/Italy, 2013, HD, 4'40''
  • Boles, Špela Čadež (No History/Hupe Film), Slovenija/Nemčija, Slovenia/Germany, 2013, DCP, 12'18''
  • Choir Tour, Edmunds Jansons (Atom Art) /Latvija/Latvia, 2012, DCP, 5'
  • Canti della forca / Gallows Songs, Stefano Bessoni (Stefano Bessoni), Italija/Italy, 2013, HD, 16'10''
  • La Fille aux Feuilles, Marina Rosset (Marina Rosset productions), Švica/Switzerland, 2013, DCP, 5'55''
  • Toto, Zbigniew Czapla (Warsztat Filmowy/Krakowskie Biuro Festiwalowe), Poljska/Poland, 2013, digiBeta, 12'03''
  • Ühendatud anumad / Communicating Vessels, Andres Tenusaar (Peata Film), Estonija/Estonia, 2013, HD, 3'45''
  • Borne by the Birds, Marko Tadić (Aurel-Sisak), Hrvaška/Croatia, 2013, HD, 13'28''

II.

  • La Testa tra le Nuvole / Absent Minded, Roberto Catani (Roberto Catani), Italija/Italy, 2013, HD, 7'50''
  • Sneg / Sneh / Snow, Ivana Šebestová (Feel Me Film/Les trois ours), Slovaška/Slovakia/Francija/France, 2013, HD, 18'20''
  • Un enfant commode / An Easy Child, Cédric Louis (Hélium Films/RTS), Švica/Switzerland, 2013, DCP, 7'20''
  • The Visitor, George Dechev (Un-Known Erik Thijssen/Kristina Mirova), Nizozemska/Bolgarija, The Netherlands/Bulgaria, 2013, HD, 8'30''
  • Kalté / Guilt, Reda Bartkutė (Joni Art), Litva/Lithuania, 2013, HD, 5'22''
  • Običan dan / Regular day, Vuk Palibrk (Vuk Palibrk), Srbija/Serbia, 2013, HD, 5'50''
  • Didochok zadumav zhenitisa / One old man decided to marry, Yuriy Borysenko (Novatorfilm), Ukrajina/Ukraine, 2013, HD, 5'45''
  • Dji. Death Fails, Dmitri Voloshin (Simpals), Moldavija/Republic of Moldova, 2012, HD, 3'56''
  • Pandy / Pandas, Matúš Vizár (Bfilm/FAMU Prague), Slovaška/Češka, Slovakia/Czech Republic, 2012, DCP, 11'25''

III.

  • Korpus Grotesk, Nik Thoenen (nik thoenen), Avstrija/Austria, 2013, 35mm, 0'23''
  • My Name Is Boffer Bings, László Csáki (Hipocaloric Group/Umbrella), Madžarska/Hungary, 2012, 35mm, 19'50''
  • Princ Ki-Ki-Do in sto nesrečnih gobic, Grega Mastnak (OZOR, zavod za gibljive slike), Slovenija/Slovenia, 2013, HD, 3'51''
  • Planets, Igor Imhoff (Igor Imhoff), Italija/Italy, 2012, HD, 9'11''
  • Dipendenza, Panna Horváth-Molnár, Virág Zomborácz (azt-media/MoME Budapest), Madžarska/Hungary, 2012, HD, 12'50''
  • Saga / The Button, Ieva Miškinytė (Vilanimos filmų studija), Litva/Lithuania, 2012, HD, 5'48''
  • Rabbitland, Ana Nedeljković, Nikola Majdak Jr. (Baš Čelik/Arhitel), Srbija/Serbia, 2012, DCP, 7'20''
  • Ziegenort, Tomasz Popakul (NoLabel), Poljska/Poland, 2013, DCP, 19'30''

IV.

  • Kurent, Luka Bajt, Sarah Frimann Conradsen (Luka Bajt), Slovenija/Velika Britanija, Slovenia/UK, 2013, HD, 1'37''
  • Parasit, Nikki Schuster (nikki schuster), Avstrija/Nemčija/Argentina, Austria/Germany/Argentina, 2013, HD, 7'45''
  • Briganti senza leggenda / Thugs With No Legend, Gianluigi Toccafondo (Les Films de l'Arlequin/Archimede/ARTE France), Francija/Italija, France/Italy, 2012, DCP, 14'50''
  • Mit kell tudni a kutyaidomításhoz? / What Does One Need To Know In Order To Train Dogs?, Gábor Ulrich (Kecskemétfilm), Madžarska/Hungary, 2012, HD, 4'49''
  • Liebling / Darling, Izabela Plucińska (Izabela Plucińska/Clay Traces/HauptFilm Production), Poljska/Nemčija, Poland/Germany, 2013, DCP, 6'35''
  • Trespass, Paul Wenninger (KGP/Kabinett ad Co), Avstrija/Austria, 2012, DCP, 10'30''
  • Vox Animae, M Tóth Éva (Magyar rajzfilm), Madžarska/Hungary, 2012, HD, 3'30''
  • Idole, Valentina Lo Duca (Animas Master Accademia di Belle Arti Palermo/Valentina Lo Duca), Italija/Italy, 2013, HD, 3'30''
  • Fibonacci Bread / Fibonaccijev kruh, Danijel Žeželj (Petikat/Zagreb film), Hrvaška/Croatia, 2012, 35mm, 7'40''
  • Inverno e ramarro / Winter and Lizard, Julia Gromskaya (Julia Gromskaya), Italija/Italy, 2013, HD, 3'30''
  • Ex Animo, Wojciech Wojtkowski (FUMI Studio/ Wojciech Wojtkowski), Poljska/Poland, 2013, HD, 6'51''
  • On the Road: Brussels, Lucia Černeková, Peter Luha (Lightstone Seekers), Slovaška/Slovakia, 2013, HD, 5'16''

{tab=EUROPEAN STUDENT COMPETITION}

European Student Animated Film Competition Programme 2013

I.

  • Il destino non c'entra / Fate has nothing to do with it, Martina Scarpelli, Linda Kelvink (CSC Piemonte), Italija/Italy, 2013, HD, 2'10''
  • Finili su mare bali / The dance is Over, Maria, Natko Stipaničev (ALU Zagreb/Zagreb Film), Hrvaška/Croatia, 2013, HD, 9'47''
  • Sukkavartaankatu 8 / Sock Skewer Street 8, Elli Vuorinen (Turku Arts Academy), Finska/Finland, 2013, DCP, 6'30''
  • Vie et Mort de l'Illustre Grigori Efimovitch Raspoutine / Life and Death of the Illustrious Rasputin, Céline Devaux (ENSAD Paris), Francija/France, 2012, HD, 10'25''
  • Achill, Gudrun Krebitz (HFF Konrad Wolf Potsdam-Babelsberg), Nemčija/Germany, 2012, HDcam, 9'
  • Metanoia, Moritz Flachsmann, Remo Scherrer, Etienne Mory (HSLU Design & Kunst), Švica/Switzerland, 2013, DCP, 4'15''
  • The Thing Under the Tree, Lily Fang (RCA London), Velika Britanija/UK, 2013, HD, 6'25''
  • éphémère / ephemeral, Sophie Haller (HSLU Design & Kunst/Sophie Haller), Švica/Switzerland, 2013, DCP, 2'50''
  • Povratak / Comeback , Jelena Oroz (ALU Zagreb), Hrvaška/Croatia, 2013, HD, 2’30’’
  • Sotonin sin / Son of Satan, Marko Dješka (ALU Zagreb/Zagreb Film), Hrvaška/Croatia, 2012, HD, 9'40''
  • Hart's Desire, Gavin C Robinson (Edinburgh College of Art), Velika Britanija/UK, 2013, HD, 6'22''
  • Insolation / Sun stroke, Morgane le Péchon (la Poudrière), Francija/France, 2013, betaSP, 4'35''
  • Plaża / Beach, Paweł Prewencki (University of Arts in Poznań/Fifne Studio/Studio Mansarda), Poljska/Poland, 2013, digiBeta, 3'57''


II.

  • Washed Ashore, Jonas Ott (AKV St. Joost Breda), Nizozemska/The Netherlands, 2012, HD, 5'23''
  • Wind, Robert Löbel (HAW Hamburg), Nemčija/Germany, 2012, DCP, 3'49''
  • Zajec in jelen / Rabbit and Deer / Nyuszi és Őz, Péter Vácz (MoME Budapest), Madžarska/Hungary, 2012, HD, 16'12''
  • Mamma Mia, Milena Tipaldo, Francesca Marinelli (CSC Piemonte), Italija/Italy, 2013, HD, 7'14''
  • Im Rahmen / Framed, Evgenia Gostrer (Kunsthochschule Kassel), Nemčija/Germany, 2012, HD, 4'56''
  • De terre et d'encre / From earth and ink, Jonathan Laskar (Hélium Films/HSLU Design & Kunst/RTS), Švica/Switzerland, 2013, DCP, 4'40''
  • But Milk Is Important, Grønmo Bjørnsen, Anna Mantzaris (Volda University College/Anna Mantzaris), Norveška/Švedska, Norway/Sweden, 2012, DCP, 11'
  • Hänen tilanne / When One Stops, Jenni Rahkonen (Turku Arts Academy), Finska/Finland, 2012, HD, 6'30''
  • Coyness, Natália Andrade (MoME Budapest), Madžarska/Hungary, 2013, HD, 1'43''
  • Das Kosmische Gesetz Des Zusammentreffens / The Cosmic Law Of Encounter, Kathy Würbs (HAW Hamburg), Nemčija/Germany, 2012, HD, 4'30''
  • Plug & Play, Michael Frei (HSLU Design & Kunst/Michael Frei), Švica/Switzerland, 2013, HD, 6'00''
  • Ab ovo, Anita Kwiatkowska-Naqvi (Polish National Film School in Łódź), Poljska/Poland, 2013, digiBeta, 5'15''


III.

 

  • How to Catch a Bird, Vera van Wolferen (AKV St. Joost Breda), Nizozemska/The Netherlands, 2013, HD, 4'30''
  • Sisters, Lea Vidaković (KASK Gent), Belgija/Belgium, 2012, HD, 7'48''
  • Otthon / Hearth, Bálint Gelley (MoME Budapest), Madžarska/Hungary, 2012, HD, 5'40''
  • Lofty Thirst, Febrianto Pudi Utama (UCA Farnham), Velika Britanija/UK, 2012, HD, 3'
  • Γιατί απλά δεν με βλέπεις / Why can't you just see me?, Eleni Tomadaki (TEI of Athens), Grčija/Greece, 2012, HD, 2'42''
  • The Magnificent Lion Boy, Ana Caro (NFTS Beaconsfield), Velika Britanija/UK, 2013, DCP, 11'00''
  • Little Freak, Edwin Schaap (HKU Utrecht), Nizozemska/The Netherlands, 2013, DCP, 3'30''
  • Bear Me, Kasia Wilk (Filmakademie Baden-Württenberg/ Polish National Film School in Łódź), Nemčija/Poljska, Germany/Poland, 2012, HD, 5'45''
  • Porcelain, Christoffer Andersen (The Animation Workshop/University College), Danska/Denmark, 2013, HD, 6'45''
  • Ars moriendi , Miłosz Margański (University of Arts in Poznan/Miłosz Margański), Poljska/Poland, 2013, HD, 7’20’’
  • Les coeurs vaillants, Andrew Clarke (la Poudrière), Francija/France, 2013, betaSP, 3'45''
  • O šunce / Ham Story, Eliška Chytková (FMK UTB Zlín/ FMC TBU Zlín), Češka/Czech Republic, 2012, HD, 5'37''
  • L'étrange disparition de M. Walter Werner / The strange disappearance of Mr Walter Werner, Caroline Murrell (la Poudrière),Francija/France, 2013, betaSP, 4'00'''
  • Cizinec / Alien ,Martin Máj (FAMU Prague),Češka/Czech Republic, 2013, HD, 7'20''

alt