Offcanvas

New Phil Mulloy, Regina Pessoa, Franck Dion films in the selection. The complete line-up of Animafest Zagreb 2019.

After reviewing more than 1800 submitted films from 86 countries around the world, World Festival of Animated Film - Animafest Zagreb presented the official selection results for the Grand Competition - Short Films, Croatian Competition and Student Film Competition, as well as its Panorama section.

Besides Daniel Šuljić, artistic director of the Festival, the selectors in category of Grand Competition - Short Films were Dea Jagić and Krešimir Zimonić, while Tea Stražičić and Dino Krpan took part in selection for the Student Film Competition.

Phil Mulloy competes with In the Future, Regina Pessoa returns with Uncle Thomas, Accounting for the Days, while the recently awarded Under the Rib Cage by the Belgian Bruno Tondeur all appear in the Shorts Competition Section.

Franck Dion competes with Per Aspera De Astra, Thomas Renoldner with Don't Know What, and Tomek Popakul with Acid Rain.

From Canada (Abeo by Brenda López Zepeda) to Korea (Love at the Crossroads by, Hee-seung Choi), there are a lot of films to explore in the student section, whereas 20 films compete in the Croatian competition (Martina Meštrović, Lucija Mrzljak, Joško Marušić,Ivana Bošnjak, Thomas Johnson, Petra Zlonoga, Sandro Toth some of the names).

UPDATE 27.03
However, the biggest festival surprise is the Panorama section. According to the festival description, " World Panorama is a diverse non-competitive programme  [...] a collection of original, innovative and daring titles that will offer a broad insight into the recent global production of specifically narrated films". The line-up of 24 films looks like an A-list of animation directors who could have easily fit into the competition programme (and some of them have already featured in other festival competition programmes - and garnered awards).

Jochen Kuhn, Anu-Laura Tuttelberg, Luca Tóth, Dahee Jeong, Nienke Deutz, are all there with either new films or films already premiered at  different festivals.

 

Full Lineup of Animafest Zagreb 2019:

GRAND COMPETITION - SHORT FILM

Out of more than 870 films submitted for the category Grand Competition - Short Films, the selection committee chose 46 films:

  • A DOUBLE LIFE, Studio Job, Joris & Marieke (Netherlands / 2018)
  • ACID RAIN, Tomek Popakul (Poland / 2019)
  • ALEXIS INSIDE, Brandon Blommaert (Canada / 2018)
  • AM I A WOLF?, Amir Houshang Moein (Iran / 2018)
  • AT FIRST SIGHT, Sjaak Rood (Netherlands / 2018)
  • CHIMERA, Caleb Wood (United States / 2018)
  • CONCEPTION: CATIE + JEN, Moth Studio (United Kingdom / 2018)
  • DEATH OF THE FILMMAKER, Cornelius Koch (Germany / 2018)
  • DEEP IN THE LAKE – VANITIES, Zoltán Horváth (Switzerland, Belgium, France / 2019)
  • DICKS, John Morena (United States / 2018)
  • DONT KNOW WHAT, Thomas Renoldner (Austria / 2018)
  • DOWN ESCALATION, Shunsaku Hayashi (Japan / 2018)
  • EGG, Martina Scarpelli (France, Denmark / 2018)
  • FACE VALUE, John Morena (United States / 2018)
  • FIVE MINUTES TO SEA, Natalia Mirzoyan (Russia / 2018)
  • FLOOD, Malte Stein (Germany / 2018)
  • FLOWING THROUGH WONDER, Joanna Lurie (France / 2018)
  • FOX BOY, Do-yeon TAK (South Korea / 2018)
  • GIMME!, John Morena (United States / 2018)
  • GRANDS CANONS, Alain Biet (France / 2018)
  • I’M GOING OUT FOR CIGARETTES, Osman Cerfon (France / 2018)
  • IMBUED LIFE, Ivana Bošnjak, Thomas Johnson (Croatia / 2019)
  • IN THE FUTURE, Phil Mulloy (United Kingdom / 2019)
  • INVISIBLE, Akihiko Yamashita (Japan / 2018)
  • KIDS, Michael Frei (Switzerland / 2019)
  • MARFA, Greg McLeod, Myles McLeod (United Kingdom / 2018)
  • MUEDRA, Cesar Diaz Melendez (Spain / 2019)
  • MY GENERATION, Ludovic Houplain (France / 2018)
  • MY TRIP TO JAPAN, Dante Zaballa (Argentina, Germany / 2018)
  • NO OBJECTS, Moïa Jobin-Paré (Canada / 2019)
  • ONE OF MANY, Petra Zlonoga (Croatia / 2018)
  • PER ASPERA AD ASTRA, Franck Dion (France / 2019)
  • PER TUTTA LA VITA, Roberto Catani (France, Italy / 2018)
  • ROUGHHOUSE, Jonathan Hodgson (United Kingdom, France / 2018)
  • SELFIES, Claudius Gentinetta (Switzerland / 2018)
  • SI SO MI, Zhan ZHANG XU (Taiwan / 2018)
  • SLUG LIFE, Sophie Koko Gate (United Kingdom / 2018)
  • THE FALL OF ROME, Balázs Turai (Hungary, Croatia / 2018)
  • THE JUGGLER, Skirmanta Jakaité (Lithuania, France / 2018)
  • THE OPPOSITES GAME, Lisa LaBracio, Anna Samo (United States / 2019)
  • THE PROCESSION, Pascal Blanchet, Rodolphe Saint-Gelais (Canada / 2019)
  • THE PROPOSAL, Gerlando Infuso (Belgium / 2018)
  • UNCLE THOMAS, ACCOUNTING FOR THE DAYS, Regina Pessoa (Portugal, Canada, France / 2019)
  • UNDER THE RIB CAGE, Bruno Tondeur (Belgium, France / 2019)
  • WHERE’S THE BUTTER, BETTY?, Will Anderson (United Kingdom / 2019)
  • WINDSHRIEKE, Frédéric Doazan (France / 2019)

Uncle Thomas, Accounting for the Days, Regina Pessoa

STUDENT FILM COMPETITION (47 Films)

  • ABEO, Brenda López Zepeda (Concordia University / Canada / 2018)
  • AFTER, Matouš Valchář (University of West Bohemia, Czech Republic, 2018)
  • ALEF B’TAMUZ, Yael Reisfeld (Bezalel Academy of Arts & Design / Israel / 2018)
  • ALMOST THERE, Nelly Michenaud (National Film and Television School / United Kingdom / 2019)
  • AN EYE FOR AN EYE, Julia Ploch (Jan Matejko Academy of Fine Arts / Poland / 2018)
  • APPLESAUCE, Alexander Gratzer (University of Applied Arts Vienna / Austria / 2019)
  • BOOZY WOOZY WONDERLAND, Shiika Okada (Tokyo University of the Arts / Japan / 2019)
  • CATPLANETS, Yi Luo (Filmakademie Baden-Württemberg GmbH / Germany / 2018)
  • CLEANING IN PROGRESS, Grant Holden (Edinburgh College of Art / United Kingdom / 2018)
  • CONCRETE, Pirmin Bieri, Aira Joana, Nicolas Roth, Luca Struchen (Luzern / Switzerland / 2018)
  • CUTICLE, Marie Houssin (École Émile Cohl / France / 2018)
  • DESIRE LINE, Ruini Shi (Royal College of Art / United States / 2018)
  • ENTROPIA, Flóra Anna Buda (Moholy-Nagy University of Art and Design Budapest / Hungary / 2018)
  • EVOL, Kayu Leung (MoPA / France / 2018)
  • FORGLEMMEGEI, Katarina Lundquist (The Animation Workshop / Denmark / 2019)
  • FUN TO COOK “WORLD’S BEST FOOD”, Dongjun Kim (School of Visual Arts / United States / 2018)
  • GRAND BASSIN, Héloïse Courtois, Victori Jalabert, Chloé Plat, Adèle Raigneau (Ecole des nouvelles images / France / 2018)
  • HAPPY ENDING, EunJu Ara Choi (Royal College of Art / United Kingdom / 2018)
  • HORS DE L’EAU, Simon Duong Van Huyen, Joël Durand, Valentin Lucas, Thibault Leclercq, Andrei Sitari (Gobelins, l’école de l’image / France / 2018)
  • HORS PISTE, Léo Brunel, Loris Cavalier, Camille Jalabert, Oscar Malet (Ecole des nouvelles images / France / 2018)
  • I HAVE PROBLEMS, Zsuzsanna Debreczeni (Budapest Metropolitan University / Hungary / 2018)
  • IAM TWISQ, Red Wong, Ray Mok (Hong Kong City University / Hong Kong / 2018)
  • INSEYED, Jess Hudak (School of Visual Art / United States / 2018)
  • IT’S WET!, Alexis Godard, Nan Huang (EMCA (Ecole des Métiers du Cinéma d’Animation) / France / 2018)
  • LAS DEL DIENTE, Ana Perez Lopez (California Institute of the Arts / Spain, United States / 2018)
  • LOVE AT THE CROSSROADS, Hee-seung CHOI (Korea National University of Arts / South Korea / 2019)
  • LUST OF HUNT, Monta Andzejevska (Art Academy of Latvia / Latvia / 2018)
  • MY STRANGE ELDER BROTHER, Julia Orlik (National Film School in Łódź / Poland / 2018)
  • ONE PERSON, Mahboobeh Kalaee (Tehran Art University / Iran / 2018)
  • PANTIN, Timothée Crabbé (LUCA School of Arts / Belgium / 2018)
  • SAD VIKING, Jennifer Alice Wright (The Animation Workshop / Denmark / 2018)
  • SATURN IN LEO, Anna Šagadin (Academy of Fine Arts, University of Zagreb / Croatia / 2018)
  • SHALVA (TRANQUILITY), Danna Grace Windsor (California Institute of the Arts / United States / 2018)
  • SOUNDS GOOD, Sander Joon (Estonian Academy of Arts / Estonia, Denmark / 2019)
  • SPACED OUT, Stella Hartman (Academy of Fine Arts, University of Zagreb / Croatia / 2019)
  • SPELL OF THE WEST, Sam Lane (California Institute of the Arts, United States, 2018)
  • STUCK IN THE MIDDLE, Julien Adoum, Etienne Bonafini, Denis Fleurion, Romain Marchetti, Cécile Minaud, Léo Nezot (Supinfocom Rubika / France / 2018)
  • TAMED, Ekaterina Mikheeva (HSE ART AND DESIGN SCHOOL / Russia / 2018)
  • TECHNO, Atanas Filipov (NATFA ‘Krastio Sarafov’ / Bulgaria / 2018)
  • THE DEATH VENDOR, Jinkyu Jeon (Tokyo University of the Arts / Japan / 2019)
  • THE EEL, Silvia Bassoli, Giacomo D’Ancona, Maria Virginia Moratti (Centro Sperimentale di Cinematografia Piemonte / Italy / 2018)
  • THE LIZARD, Ariane Teillet (EMCA, Ecole des Métiers du Cinéma d’Animation / France / 2018)
  • THE OSTRICH POLITIC, Mohamad Houhou (Gobelins, l’école de l’image / France / 2018)
  • THE WAVE, Sae Yun JUNG (Academy of Media Arts Cologne / Germany / 2018)
  • WHISPERING ONION, Akari Hiraoka (Arts University Bournemouth / United Kingdom / 2018)
  • WILD LOVE, Paul Autric, Quentin Camus, Léa Georges, Maryka Laudet, Zoé Sottiaux, Corentin Yvergniaux (Ecole des nouvelles images / France / 2018)
  • WONG, BITTER GOURD, WENG CHON WONG (Shih Chien University / Taiwan / 2019

Sounds Good, Sander Joon

CROATIAN FILM COMPETITION (20 Films)

  • A CAT IS ALWAYS FEMALE, Martina Meštrović, Tanja Vujasinović (Croatia / 2019)
  • A DEMONSTRATION OF BRILLIANCE IN FOUR ACTS, Lucija Mrzljak, Morten Tšinakov (Estonia, Croatia / 2018)
  • A DUNGEON ARTIST, Davor Međurečan (Croatia / 2018)
  • ABOP – RIGHT NOW, Katrin Novaković (Croatia / 2018)
  • EUTHANASIA, Joško Marušić (Croatia / 2018)
  • GONE WITH THE RAIN, Siniša Ercegovac (Croatia / 2018)
  • GROW UP TO BE A LITTLE TREE, Noemi Ribić (Croatia / 2019)
  • I WON’T, Jasna Čagalj (Croatia / 2019)
  • I’M NOT THERE, Mirta Filipović (Croatia / 2018)
  • IMBUED LIFE, Ivana Bošnjak, Thomas Johnson (Croatia / 2019)
  • MISPLACED MEMORIES, Ivana Radić (Croatia / 2019)
  • ONE OF MANY, Petra Zlonoga (Croatia / 2018)
  • SATURN IN LEO, Anna Šagadin (Croatia / 2018)
  • SCREAM, Petra Balekić (Croatia, France / 2018)
  • SMILE, Matea Kovač (Croatia / 2019)
  • SORROW I KNOW, Sandro Toth (Croatia / 2018)
  • SPACED OUT, Stella Hartman (Croatia / 2019)
  • THE FALL OF ROME, Balázs Turai (Hungary, Croatia / 2018)
  • THE M, Karla Skok (Croatia / 2019)
  • TOOFA & POOFA, Denis Alenti (Croatia / 2018)

Gone With The Rain, Sinisa Ercegovac

 WORLD PANORAMA 2019

  • @DISEXTA, André Catoto Dias (Brazil / 2018)
  • AFLOAT, Filipe Abranches (Portugal / 2018)
  • AROUND THE STAIRWAY, Die Wimmelgruppe (Switzerland / 2018)
  • BLOEISTRAAT 11, Nienke Deutz (Netherlands, Belgium / 2018)
  • BOOM -> BUST (VICIOUS CYCLES #1), Wobbe F. Koning (United States / 2018)
  • COURT SKETCH ARTIST, Jochen Kuhn (Germany / 2018)
  • DEEP LOVE, Mykyta Lyskov (Ukraine / 2019) EDGE, Steven Subotnick (United States / 2019) FLOREANA, Lou Morton (Denmark / 2018)
  • LINZER LUST, Maya Yonesho (Germany / 2019) MERCURIO, Michele Bernardi (Italy / 2018)
  • MOVEMENTS, Dahee Jeong (South Korea / 2019)
  • MR. MARE, Luca Tóth (Hungary, France / 2019) MUD, Alicja Blaszczynska (Poland / 2018)
  • OLGA’S SELF INSERT FANFICTION, Ella Sanderson, Georgette Stefoulis (Australia / 2018)
  • RADIOVISION – MIHOVIL LOGAR SPEAKING, Miloš Tomić (Serbia / 2019)
  • RENEEPOPTOSIS, Renee Zhan (United States, Japan / 2018)
  • SCAPEGOAT, Cian Luo (Taiwan / 2018)SONOLUMIN, Diana Reichenbach (United States / 2018)
  • SPERMACETI, Jacky De Groen (Belgium / 2018)
  • STILL ALIVE, Dennis Tupicoff (Australia / 2018)THE BIG RIP, David Buob (Germany / 2018)
  • THE ENTIRE HISTORY OF JAPANESE ANIMATION, Peter Millard (United Kingdom / 2018)THE HUNTER, Jari Vaara (Japan, Finland / 2018)
  • THE LEVERS, Boyoung Kim (South Korea, United States / 2018) THE NIGHT OF THE PLASTIC BAGS, Gabriel Harel (France / 2018)
  • WINTER IN THE RAINFOREST, Anu-Laura Tuttelberg (Estonia, Mexico, Lithuania / 2019)
  • WUTONG EMERGING INDUSTRIAL CLUSTER, Bohong Deng (China / 2018)


Winter In The Rainforest


Selection results for the Grand Competition - Feature Films and Films for Children Competition and World Panorama will be announced soon. Animafest Zagreb - The World Festival of Animated Film takes place  from 3-8 June 2019.

Want to read more articles like this?

   

 

 

 

Support Zippy Frames

Keep this professional animation journalism effort relevant and updated. Become a Zippy Frames patron